Super bløde og tynde merino diabetessokker i sort udgave som er produceret WOOLWEAR of Scandinavia® af 70% fine merinoulds kamgarn.
Diabetesstrømperne er produceret uden elastik i ribkanten, således at man undgår trykmærker, samt at merinosokkerne føles særligt skånsomme, efter en lang dag med sokkerne på.
Diabetes strømperne er udarbejdet efter anbefalinger fra den portugisiske diatetesforening.
Her er tale om fine tynde diabetikersokker af topkvalitet fra øverste hylde som føles "Light as feather"
Diabetessokkerne er produceret i EU. Og Merinoulden er fra Italien og garanteret "mulesing" fri, din sikkerhed for fårenes ve og vel, og den bæredygtige uldproduktion.
Dejligt lune knæsokker i fineste kvalitet af lækkert langfibret fine merinould.
Merinosokkerne har supergod pasform og føles lette og behagelige at have på fødderne, og grundet merinouldens suveræne naturlige egenskaber er der høj åndebarhed.
WOOLWEAR anbefaler disse merino diabetikersokker, og de er hurtigt blevet én af vores "Bestseller" styles.
Leveres 3 størrelser: 35/38 - 39/42 - 43/46.
Tilføjet til indkøbskurv!



dansk / english int. / english uk / deutsch / wool-wear.de / svensk / ulltröja / uld-sweater / ragsokker
© Copyright . WOOLWEAR – Design by DAN®